Radost patří k létu

15.07.2019

Radost je jednou z pěti základních emocí, vedle vzteku, strachu, smutku a přemítání, alespoň podle čínské medicíny. Sídlí v srdci a spojujeme ji s obdobím léta. Považujeme ji veskrze za pozitivní emoci, nicméně jako každá emoce má oba protipóly, i s radostí se pojí negativní aspekt, o kterém málokdo ví.

Radost je jangová, ohnivá emoce
V klasických textech se říká, že "uvolňuje qi" (Vnitřní kánon Žlutého císaře, Su Wen, kap. 5). V těle nám koluje qi (vitální energie), ale během každého dne jsme ovlivněni vnějšími podmínkami, které mohou zapříčinit vznik blokády, např. máme nabitý pracovní program během dne, dostaneme se do skluzu a nestíháme, jsme ve stresu. Stres vyvolá vnitřní napětí, stagnaci a následnou blokádu a můžeme pociťovat např. tlak v pravém podžebří, vnitřní napětí. Radost potom působí blahodárně, rozhýbá tok qi v těle a stagnaci uvolní, jak psáno v klasických textech.

Radost máme dvojího typu
Le, tj. klidná pohodová radost, a Xi, která má blíže k rozrušení, rozptýlení, zábavě a euforii. Stav Le je radost a štěstí vycházející zevnitř, postavené na harmonii se sebou samým a s danou situací. Le nám také přináší šťastný smích dítěte, spokojenost po dobře odvedené práci, spokojenost já jsem, západ slunce či jiná hezká chvilka založená na rovnováze. Právě Le má silně kladný vliv na zdraví a celý organismus. Jenže Le se nám v běžném živote moc nedostává, proto vyhledáváme Xi venku, mimo nás, kterou se snažíme vnitřní rovnováhu nahradit, např. adrenalinové zážitky, adikce tělesné, mentální, emoční či duchovní. Když je ale Xi příliš silná, má tendenci rozprsknout qi do všech stran, ta ztratí střed, zakotvení, rozprskne se a vyzáří, kyvadlo se vychýlí na druhou stranu a my můžeme např. upadnout do deprese (př. cestovní horečka s následným zklamáním). Netřeba dodávat, že kvalitativně Xi nikdy nemůže plnohodnotně Le nahradit.
Rovněž euforie, kterou můžeme považovat za extrémní radost, radost příliš intenzivní, vede ke ztrátě koncentrace a vnitřní rovnováhy, k vnitřnímu rozrušení a může naši qi rozptýlit. Opět následuje energetický propad, únava, deprese. V takovém případe si můžeme pomoci opakováním slabiky He (vyslov jako dlouhé cheee) s výdechem 36x za sebou alespoň 3x denně, jak nám radí Qigong, nebo zvýšenou konzumací červené řepy, odvaru z pšenice, vodního melounu či fazolek mungo. Zmíněné potraviny dokážou pročistit nadměrnou horkost a agitovanost srdce.
Přes to všechno radost zůstává příjemnou emocí, která by denně neměla chybět na našem talíři. Užívejte si rozjásaného léta, dlouhých dnů i krátkých nocí a veškeré radosti, kterou nám letní dny přinášejí!

Martin Řezníček


Roční předplatné 267 Kč !