Potraviny, které léčí: grapefruit

05.02.2019

Leden a únor jsou sezónou rozličných nachlazení, chřipek a viróz. Existuje mnoho prostředků na podporu imunity a předcházení nepříjemných zdravotních obtíží, mezi něž rýma a kašel rozhodně patří. Jedním z velkých pomocníků pro tento čas je i Citrus paradisi, kříženec pomeranče a citroníku - grapefruit.

Objevením této subtropické dřeviny na ostrově Barbados v roce 1750 započala její obliba - nejprve jako zahradní okrasy, posléze i jejích chutných a šťavnatých plodů.

Uzdravte se grepovým extraktem
Grapefruit či grep obsahuje až 87 % vody. Dnes existuje již mnoho odrůd a zabarvení dužiny, od bílé přes růžovou až po krvavě červenou. Grapefruity vykazují vysoký obsah vitaminu C, v červených odrůdách je přítomen i vitamin A. Mimo to obsahují vápník, draslík a vysoké množství  flavonoidů. Ty zpomalují proces stárnutí a přispívají k optimalizaci organismu zejména při infekcích, alergiích. Jsou i vynikajícími podpůrnými prostředky při léčbě žaludečních vředů. Obsažená kyselina salicylová je schopna rozpouštět anorganický vápník, který se usazuje v těle na nevhodných místech. Pravidelná konzumace grepu výrazně napomáhá snížení cholesterolu.
Grepová šťáva zmírňuje či zcela odstraňuje krvácení z dásní.

Převratný objev uskutečnil v roce 1980 imunolog Dr. Jacob Harich. Povšiml si, že jadérka z grapefruitu se v kompostu na jeho zahradě ani po dlouhé době nerozložila. Provedl tedy
výzkum, který prokázal účinnost extraktu z grepových jader proti osmi stům bakteriálních a virových kmenů.

Extrakt z grepových jader má širokospektrální účinky. Lze jej používat vnitřně, zevně, do rozprašovačů, klimatizací, i všude tam, kde potřebujeme vytvářet antiseptické prostředí. Extrakt se osvědčuje i v boji proti plísním, kvasinkám, dermatomykózám. Jeho účinky při obnovování rovnováhy organismu napadeného záněty či infekcemi jsou nepopiratelné.

Omládněte s grapefruitem
Velkým hollywoodským hitem ve třicátých letech minulého století byla grepová dieta. Její renesance proběhla v sedmdesátých letech minulého století. Dieta spočívá v omezení  sacharidů. Povoleny jsou živočišné bílkoviny a zelenina. Ovšem hlavní trik spočívá v konzumaci poloviny grapefruitu před hlavním chodem. Podpora spalování tuku je však zajištěna i vypitím poloviny sklenice čerstvé grepové šťávy.

S grapefruity, respektive jejich vůní proběhl i zajímavý experiment. Muži měli odhadovat věk žen na fotografiích. Po přivonění ke grepům odhadovali věk těchto žen mnohem menší, než byl ve skutečnosti.

Grapefruity jsou tedy vysoce užitečné ovoce a je potřeba si jejich sezónu řádně užít!

Judita Korfová

Roční předplatné 267 Kč !