Podzimní splín a co my s ním

04.10.2019

Wabi Ryvola zpívá v jedné své písni: "...a tak se touláš trávou spálenou, nevíš, jak rozloučit se s létem." V písni je cítit smutek a melancholie, které přicházejí s koncem dlouhých slunečných dnů, kdy začíná podzim, jinová fáze roku. Jak je to u vás? Přepadá vás na podzim smutek a podzimní melancholie? Stýská se vám po letním sluníčku a děsí vás ranní mlhy, podzimní nečas a čvachtání v botách?

Na pomyslném kole vzájemného tance mezi jinem a jangem se s koncem léta přesouváme za horizont a oheň pomalu předává vládu kovu. Kov znamená podzim, kov znamená ohrožení plic jakožto orgánu, který je v této době první na ráně, a kov znamená rovněž vetší nálož smutku a melancholie, které k němu neodmyslitelně patří. Můžeme s tím nesouhlasit, psát petice, stávkovat, stejně s tím nic nenaděláme.

Smutek patří mezi pět základních emocí a je neodmyslitelně spjat právě s plícemi. Stejně tak se v plicích podle čínské medicíny ukrývá dlůstojnost, poctivost, pocit viny, čestnost, stud, zklamání, beznaděj, zoufalství, bolestínství i sebeúcta. Ale základní emocí jsou smutek (bei) a sklíčenost (you). Samotný čínský znak se v tomto případě skládá ze "srdce" a "negativity". Veškeré emoce se vždy dotýkají srdce, jakožto císaře, plus dalšího orgánu (plic). Bei - smutek, žal, bolest, melancholie, to je negativita, kterou část znaku popisuje. Kvůli ní jsme uzavření, chráníme si zbytek své energie, nechce se nám ji kamkoliv investovat. Organismus jede na úsporný režim a jako by celým svým postojem vyjadřoval "dejte mi pokoj a nechte mě být". Stahujeme se do sebe, vyrovnáváme se se ztrátou či událostí, která nás ranila. You je příznak, který jde se smutkem ruku v ruce, tedy sklíčenost a zpomalení. Šetříme čas a energii.

Z bylinek, které se používají v čínské fytoterapii, to je cibulka lilie (Bai He, bulbus lilii), která umí zastavit kašel, a navíc rozpustit smutek. Není náhodou, že ovlivňuje plíce a srdce. Najdeme ji v bylinných směsích Třepetání praporců ve větru (č. 124, Gan Mai Da Zao Wan) nebo Hvizd stříbrné píšťalky (131, Bai He Gu Jin Wan).

Dieteticky si můžeme při nadměrném smutku pomoci stravou ostré chuti, ale nepřehánějme to. Z doporučených potravin sem patří např. bílá ředkev (daikon), ředkvičky, cibule, žampiony, ...

Akupresurně lze působit na ohnivý bod na dráze plic (Yu Ji, LU 10), rozptylovací metodou na obou rukou, nebo pomocí zvukového cchikungu. S dlouhým výdechem vyslovíme "ššššš", což vibračně uvolňuje právě plíce. Ideálně 3x denně, alespoň 36x. Obecně platí, že dělání si starostí vede ke smutku, a naopak radost dokáže smutek rozptýlit.

Přeji vám, aby vás podzimní smutek zaskočil co nejméně, a když ano, užijte si ho, protože i on patří k životu.

Martin Řezníček

Roční předplatné od 222 Kč !